HSE - Hungarian Sniper Elite Clan Official Homepage
Men
 
<[HSE]> Clan Tagok
 
II. Vilghbor - Trtnelem
 
Cheat Only
 
Medal of Honor
 
MoH Modding Tutorial
 
Call of Duty
 
Brothers in Arms
 
Battlefield
 
UberSoldier
 
S.T.A.L.K.E.R.
 
Bejelentkezs
Felhasznlnv:

Jelsz:
SgSg
Regisztrci
Elfelejtettem a jelszt
 
ra
 
Szavazs
MoH Szavazs
Melyik Medal of Honor tetszik a legjobban?

Allied Assault
Spearhead
Breakthrough
Pacific Assault
Szavazs llsa
Lezrt szavazsok
 
Trkp kszts
Térkép készítés
(MOHRadiant Tutorial)


1. lecke:
Konfigurálás

Hozzávalók:
MohRadiant
MBuilder

Kiegészítõ alkalmazások:
  • Töltsd le és telepítsd fel a MohRadiant legújabb változatát (link fent).
  • Ha kész, akkor a MohRadiant telepítési könyvtárából másold be az "entdefs.pk3" nev fájlt a mohaa/main könyvtáradba!
  • Ezután indítsd el a MohRadiant-ot.
  • Kattints a "File"-ra és válaszd ki a "Project Settings" menüt.
  • A felugró ablakban, a megfelel helyekre írd be ezeket:

basepath: c:\program files\ea games\mohaa\
mapspath: c:\program files\ea games\mohaa\main\maps\dm
autosave: c:\program files\ea games\mohaa\main\maps\dm
rshcmd: ezt hagyd üresen!
entitydir: code/
modelmask: *.tik
moddir: main

Valahogy így fog kinézni:

Majd nyomj "OK"-ot. Ezután menj az "Edit" menübe és válaszd a "Preferences"-t. A képen látható módon állítsd be az értékeket:


2. lecke:
Az els térképed

Az els szoba

Nos ezzel a tutorial-lal megcsinálunk egy szobát, fénnyel és kezdhellyel! Ahhoz hogy ez sikerülhessen, már be kellett állítanod a MoHradiantot. :) A Quake-motor brush-okat használ az épületelemek megjelenítésére. Ezek csak konvexek lehetnek, így ha te konkáv formát szeretnél létrehozni, akkor több brush-ból kell megépíteni. Ahhoz hogy létrehozz egy brush-t, csak egy dobozt kell csinálnod a 2 dimenziós részen, így:

Most húzzuk szét az oldalait! Ezt egyszeren megtehetjük, csak kattints a doboz mellé és húzd el az egeret (a gombot lenyomva tartva)

Ha a dobozt a kell méretre készítetted, nyomj egy escape-et. Ekkor a doboz, már nem lesz kivilágítva. Ahhoz hogy kijelöld úja a brush-t csak a shift-et nyomva tartva kattints a közepébe. Ugyanígy deselect-elni is tudod. Az ESC minden kijelölést megszüntet.

Most már tudod az alapokat, tudod mit lehet csinálni a brushokkal.
Most az alap kamerakezelés jön. Ez a kamera:<

A jobb egérgombot nyomva tartva mozgasd az egeret. Ekkor mozog a kamera, ha így nem találod meg akkor használd az egér scrollját közelítés-távolításhoz. Ha nincs scroll az egereden akkor ugyanezt megteheted az insert/delete gombokkal. A kamerából a 2d nézetben két vonal "jön" ki. Ez a kamera látótere. Egy egyszer középs egérgombnyomással oda tudod fordítani ahova csak akarod.


és a 3D mezn is megjelenik a kívánt eredmény.

Ha csak a szürke semmit látod akkor így egyszeren a 2d nézetben újrapozícionálhatod a kamerát.
Most a 3D-s mezn fogjuk kezelni a kamerát. Ennek pár különböz módja is van, így rátok bízom ki melyiket használja. A toolbar-on kattints rá a szem-re (ez a kamera ikonja) és nézd meg a 3 módot.



ez a "default mode". Aki használta a q3radiant-ot annak ez lesz a szimpatikus.

ez a "game mode". Ez billentyzet "rebindelést" követel meg.

ez a "mode with no name". Én ezt használom és mindenkinek ezt ajánlom.


A 3D nézetben nyomd le a jobb egérgombot, és mozgasd az egeret, és nézd meg mi történik. Elre-hátra mozgatással, a kamera elre-hátra mozog, jobbra-balra mozgatással jobbra-balra fordul. Most nyomd le a CTRL-t és a jobb egérgombot. Így a kamera fel-le, és oldalazva mozog. Most ezek mellé nyomd még a SHIFT-et is. Ilyenkor körbe tudsz nézni, mintha ott állnál. Ha elvesztetted a kamerát és nem tudod merre van, akkor egyszeren CTRL+középs egérgomb klikk a 2D nézetben. a 3D nézetben ugyanúgy kell szerkeszteni mint a 2D nézetben, de ha precíziós munkát akarsz végezni, akkor 2D-ben dolgozz. Ahhoz hogy 2D-ben 3 dimenziós tárgyat tudj szerkeszteni, tudni kell váltogatni a síkokat. A bal fels sarokban ezt látod: "XY Top"

Most nyomd meg a CTRL+TAB-ot. Így most szembl látod. (XZ front)

Na most magasítsd meg egy kicsit! Megtanultad az alapokat, most csinálunk egy szobát!
Menj a file menüre és válaszd ezt: "new". Ha megkérdezi hogy "copy selection", akkor nyomj "no"-t. Azzal kezdjük, hogy a négyzetrácsok méretét 128 egységre állítjuk! Ezt egyszeren megtehetjük, ha megnyomjuk a "8"-as gombot. 1-9-ig a számokkal tudjuk változtatni a négyzetrácsok méretét: 1=1, 2=2, 3=4, 4=8, 5=16 és így tovább...

Váltsd a nézetet felülnézetre! (XY top)

Készíts egy 512 x 512 -es dobozt. Hogy biztosan tudd hogy 512-es dobozt csináltál, jelöld be a "paint sizing info"-t a "preferences"-nél. A "preferences" az Edit menüben található.

Na most már látod a brush kiterjedését, tehát csináld meg a dobozt, így:

A számok lent és jobbra a brush méretei, míg a fent lévk a bal fels sarok koordinátái. Válts nézetet (CTRL+TAB) és legyen a doboz 512 magas is.

Most változtasd meg a rácsméretet "8"-ra (nyomd meg a "4"-es gombot).
Nyomd meg a "hollow" ikont, ami így néz ki:


A brush 6 különböz brushra fog szétválni, így:

Ez az egyszer módja a szoba készítésének, de nem a legtökéletesebb, mert a brushok fedik egymást, és így amikor textúrázol akkor ezeken a helyeken 2 különböz textúra lesz. Ezért inkább a macerásabb szobaépítést javaslom, amikor egyenként rakod be a falakat, ügyelve arra hogy ne fedjék egymást.

Menj a kamerával a doboz belsejébe! A szobának textúrára van szüksége. Menj a Textures menübe és válaszd ki a "barrel"-t! A jobb oldalon lév ablakban láthatod a textúrákat. Egyszeren, bal klikkel válaszd ki az egyiket és már be is textúráztad.

Tipp: ha csak simán SHIFT-tel jelölsz ki egy brush-t és úgy textúrázol, akkor a brusht mindenhol be textúrázza, ha CTRL+SHIFT kombinációval jelölöd ki akkor csak azt a felületet textúrázza amire így rákattintottál.

Már csak egy kezdhely és fényforrás szükséges!

Elször is minden kijelölést szüntess meg. (ESC)
Majd jobb egérgomb a 2D nézeten. Ez felhozza az "entity" menüt.

Válaszd ezt: info->player->start

Ez elhelyez egy kezdhelyet. Tedd oda ahova szeretnéd, de vigyázz hogy ne fedje semmi, ne lógjon bele semmi!

Most nyomj újra ESC-et és csinálunk egy fényforrást!

Jobb klikk a 2D nézeten, és újra bejön az entity menü. Válaszd ki a "light"-ot és helyezd el úgy ahogyan a kezdhelyet is.

Valami hasonlót fogsz kapni.

Most már csak játszhatóvá kell tenni a pályát (Compiling). Ennek két módja van. Megteheted a q3map (ez a MoHradiantal együtt van), vagy az Mbuilder program segítségével is.

Az elbbit demonstrálom most:
Ez egy 3 lépéses procedúra, BSP, VIS és LIGHT részbl áll. A q3map a BSP-t és a VIS-t csinálja meg.

Hozd le a parancssort és futtasd a q3mapot, így:
Q3map -gamedir


pl: Q3map -gamedir c:\mohaa c:\mohaa\mymaps\tutorial
Ez megcsinálja a BSP-t a pályának. A VIS ugyan ez, csak hozzá kell tenni a -vis paramétert.
pl.: Q3map -vis -gamedir c:\mohaa c:\mohaa\mymaps\tutorial
a fénnyel majdnem ugyan ezt kell csinálni csak ahhoz a Mohlight parancsot használjuk.
pl.: MOHLIGHT -gamedir c:\mohaa c:\mohaa\mymaps\tutorial

Ha mindezzel készen vagy akkor lesz egy .bsp file-od (pl.: tutorial.bsp). Ezt egyszeren másold be a mohaa\main\maps könyvtárba. Most már csak ki kell próbálni hogy sikerült-e a térkép.

Indítsd a MOHAA-t a következ paraméterekkel:
mohaa +set developer 1 +set thereisnomonkey 1 +set cheats 1 +set ui_console 1


ha nem látod a konzolt nyomd meg az egyes mellett balra lév gombot (magyar billentyzeten a nulla , angolon a tilde ("~")).
majd a konzolba írd be:

map "a pályád neve" - pl.: map tutorial


Miután megnyomod az Enter-t, a program betölti a pályát! Ezek a kezd lépesek a pályakészítésben.

Gratulálok kész az els pályád!



MBuilder

A pálya játszhatóvá tételének, van egy egyszerbb és gyorsabb módja is.
Ez ezzel a programmal lehetséges.

Mindössze annyit kell csinálnod, hogy beállítod a "game directory"-t, a "compiler directory"-t és a "map source directory"-t (a game dir. ahol a mohád van, a Compiler dir. ahol a MoHRadiant van, a map source dir. pedig ahova a .map fájlt mentetted).

Ha mindez megvan, egyszeren kiválasztod a listából a map-od és a "Build map!" gombra kattintva, a program elvégzi a munka többi részét. A kész BSP-t másold a mohaa/main/maps könyvtárba, ha multiplayer pályát készítettél akkor a mohaa/main/maps/dm könyvtárba.


3. lecke:
Kültér

Ebben a hónapban, ahogyan ígértem, belekezdünk a kültér létrehozásába.
Ahhoz hogy szép igényes mapokat tudjunk kreálni, elször is meg kell tanulni az alapvet brush-manipulációkat. :) Vagyis megtanuljuk a brushokat különféle szabálytalan testekké átalakítani (így lehet nagyon szép romokat, lerombolt falakat létrehozni).

Brush-manipuláció:

A brush-manipulációba tartozó "eljárások" nem valami nehezek. Ide tartoznak a sarkok illetve az élek elhúzása, valamint az úgynevezett clipping is. Kezdjük egybl a nehezebbel, vagyis a clipping-gel. A clipping magyarosan fogalmazva vágás, kivágás. Clippingnek is két fajtája van a 2 illetve a 3 pontos clipping. Kezdjük a kétpontossal, egy példán bemutatva:

Csináljunk egy 128x128x128-as kockát. Valahogy így fog kinézni:



Ha megvan maradjon kijelölve és nyomjuk meg az "x" gombot vagy ezt az ikont:



Ezután kattints oda ahonnan el akarod kezdeni a clippelést. Ahova kattintottál ott egy kék pont fog megjelenni felette egy "1"-sel. Ez a clipping point 1. :)



Most el kell helyezni a második pontot is, azt oda ahol a clippelés végét szeretnéd. Ahogy elhelyezed látod hogy a brush "alakot vált", le lesz vágva belle egy rész.(Ha a "vágást" úgy csináltad, hogy a brushon áthalad az 1-es és 2-es pontot összeköt egyenes, máshogy meg nincs is értelme :) ) Ez amit ilyenkor látsz az egy elölnézeti kép arról hogy milyen lesz ha engedélyezed a folyamatot.

Fontos, hogy a vágás mindig a kék vonaltól jobbra lév részeket vágja le, tehát az óra járásával megegyez irányban körbe kell vágni a brusht, ha szép romokat akarsz létrehozni. Valami hasonlót fogsz látni:



A pontokat a bal egérgombbal tudod a neked tetsz helyekre tenni. Ha elhelyezted akkor, ha Enter-t nyomsz engedélyezed a clippelést (ha Shift+Enter-t nyomsz akkor pedig a vágás vonalában kettévágja a brusht).

Ennyi lenne a két pontos vágás.
A 3 pontos clippelés ugyan ez, csak akkor 3 pontot raksz le az elején. Nem hiszem hogy gondot okoz az elzek után.

Élek "húzása": (dragging edges)

Készíts egy ugyanolyan kockát mint az elbb, mert azon elég egyszeren lehet szemléltetni ezt a manipulációt. Tehát ha megvan maradjon kijelölve, és nyomd meg az "e" gombot. Ilyenkor a kocka élein megjelenik egy kék pont. Ezt a bal egérgombbal tudod mozgatni, és így különféle testeket létrehozni.

Sarkok "húzása": (dragging verticles)

Ugyanaz a kocka itt is jó, csak az elzvel ellentétben, ne az "e", hanem a "v" gombot kell megnyomni. Ilyenkor a test sarkain megjelennek a kívánt zöld pontok amiket ugyanúgy a bal egérgombbal lehet mozgatni.

Kültér létrehozása:

Tehát létrehozunk egy házat egy kis "térrel" körülötte. A házat elvileg már meg tudod csinálni egyedül is, meg a teret is, de ahhoz hogy szépen nézzen ki kell égbolt és nap is. Az egésznek az elve az, hogy a ház amit csinálsz és körülötte minden egy nagy "szoba" része. Na kezdjük el, egy példával szemléltetem, hogy nagyjából mit is kell csinálni:

Készíts egy brusht a következ méretekkel: 1920*1920*256, vagyis 256 magas legyen. Tedd üregesre (hollow). Ha megvan akkor a "plafont" (a fels brusht) töröld le, az nem kell, és mindent textúrázz be a caulk-kal. Ezután a "padlónak" adj valamilyen f textúrát, mondjuk a misc_outside/nu_grass_set2_spdim-et) és az oldalaknak mondjuk a misc_outside/hedgerow-t.
Így úgy néz ki hogy van egy zöld tisztásod körülötte bokrokkal, fákkal. Ha az oldalra nem akar rendesen felfeszülni a textúra akkor ha ki van jelölve és megnyomod az "s"-et, feljön az úgy nevezett surface inspector. Ennek segítségével be tudod állítani. (a horizontal/vertical shift-tel mozgatni tudod a textúrát, a horizontal/vertical scale-lel a méretét tudod változtatni). Ha ezekkel megvagy akkor elvileg kész a kert, már csak a házat kell ráépíteni, meg létre kell hozni az égboltot. A házat szerintem meg tudod csinálni, ezért inkább az égbolt létrehozását írom le.

Az égbolt:

A kert körül csinálj egy óriási brusht. pl.: 2058*2058*1088. Ezt is tedd üregesre (hollow), és textúrázd be caulkkal. Ezután tegyél rá egy égbolt textúrát, mondjuk a sky/mohday1-et. Ellenrzés képpen nyomd meg az "s"-et és nézd meg hogy a következö rublikák be vannak-e jelölve:

"sky", "noimpact" & "nolightmap"

Ha bevannak akkor kész is van az ég. Ha nincs jelöld be és akkor kész lesz az ég... :) Itt akár abba is hagyhatnánk mert készen van a kültér, de hogy szebb legyen, teszünk be napot is! Deselect-elj mindent, vagyis nyomj "Esc"-et, majd nyomd meg az "n" gombot.
Itt a következ key/value értékeket írd be:

key suncolor
value 30 30 30 (ez állítja a nap fényének ersségét, 70 70 70 a nyári nap délben tapasztalható erssége, 30 30 30 körülbelül az 5órai nap erssége, de én gyakran ezt használom 64 64 48)

key sundirection
value -45 45 0 ez passzol az 5órai nap fényével, -90 0 0 ekkor pont a pálya felett van a nap, de én az elzt javaslom én általában azt használom :)

A tutorial irányvonalait Nemesis és AIC szolgáltatta számomra.

Forrás: Mohaa.hu
(by Cirek)

 
<[HSE]> Server
 
Server Monitors
 
Game Test
 
HUN Project
 
<[HSE]> Cheat Movie
 
Trsoldalak
 
Google PageRank
 
Geo Visitors Map
 



 
<[HSE]> Chat
 
Szavazs
Melyik jtkmd a kedvenced?

FT
TDM
FFA
OBJ
CTF
CTF/FT
SNIPER ONLY
ONLY RIFLE
ALL WEAPONS
Szavazs llsa
Lezrt szavazsok
 
Naptr
2025. prilis
HKSCPSV
31
01
02
03
04
05
06
07
08
09
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
01
02
03
04
<<   >>
 

Elkészítem születési horoszkópod és ajándék 3 éves elõrejelzésed. Utána szóban minden kérdésedet megbeszéljük! Kattints    *****    Könyves oldal - egy jó könyv, elrepít bárhová - Könyves oldal    *****    20 éve jelent meg a Nintendo DS! Emlékezzünk meg ról, hisz olyan sok szép perccel ajándékozott meg minket a játékaival!    *****    Ha érdekelnek az animék,mangák,videojátékok, japán és holland nyelv és kultúra, akkor látogass el a személyes oldalamra.    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168 Hívjon!    *****    Könyves oldal - Ágica Könyvtára - ahol megnézheted milyen könyveim vannak, miket olvasok, mik a terveim...    *****    Megtörtént Bûnügyekkel foglalkozó oldal - magyar és külföldi esetek.    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    A boroszkányok gyorsan megtanulják... Minden mágia megköveteli a maga árát. De vajon mekkora lehet ez az ár? - FRPG    *****    Alkosd meg a saját karaktered, és irányítsd a sorsát! Vajon képes lenne túlélni egy ilyen titkokkal teli helyen? - FRPG    *****    Mindig tudnod kell, melyik kiköt&#245; felé tartasz. - ROSE HARBOR, a mi városunk - FRPG    *****    Akad mindannyijukban valami közös, valami ide vezette õket, a delaware-i aprócska kikötõvárosba... - FRPG    *****    boroszkány, vérfarkas, alakváltó, démon és angyal... szavak, amik mind jelentenek valamit - csatlakozz közénk - FRPG    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    why do all monsters come out at night - FRPG - Csatlakozz közénk! - Írj, és éld át a kalandokat!    *****    CRIMECASESNIGHT - Igazi Bûntényekkel foglalkozó oldal    *****    Figyelem, figyelem! A második vágányra karácsonyi mese érkezett! Mesés karácsonyt kíván mindenkinek: a Mesetáros    *****    10 éves a Haikyuu!! Ennek alkalmából részletes elemzést olvashatsz az anime elsõ évadáról az Anime Odyssey blogban!    *****    Ismerd meg az F-Zero sorozatot, a Nintendo legdinamikusabb versenyjáték-szériáját! Folyamatosan bõvülõ tartalom.    *****    Advent a Mesetárban! Téli és karácsonyi mesék és színezõk várnak! Nézzetek be hozzánk!